Kultura - Imprezy i wydarzenia na Warmii i Mazurach

Na Warmię i Mazury nie przyjeżdża się tylko na wakacje po wypoczynek w hotelach i licznych pensjonatach, lecz również wielu turystów odwiedza nasz Region ze względu na bogatą ofertę kulturalną odbywających się w wielu miastach plenerowych imprez w sezonie letnim oraz innych cyklicznych wydarzeń które na dobre zagościły w kalendarzu wielu miast regionu.

Praktycznie w każdej większej powiatowej miejscowości w sezonie letnim od maja do końca sierpnia organizowane są co tygodniowe imprezy, wydarzenia, koncerty, spektakle, konkursy, które co roku zdobywają coraz to większa rzeszę sympatyków odwiedzających Warmię i Mazury.

Poniżej wymienimy niektóre imprezy organizowane na Warmii i Mazurach:

MUZYKA   

Blues

OlsztynOlsztyńskie Noce Bluesowe (VII). Jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce – pierwsza edycja odbyła się w 1984 roku – cieszy się ogromnym powodzeniem. Prawdziwe święto fanów tej odmiany muzyki. Koncerty odbywają w amfiteatrze pod olsztyńskim zamkiem, a ostatnio także na scenie ustawionej nad jeziorem Ukiel nad Zatoką Miłą. Co roku w programie występy zarówno polskich, jak i światowych gwiazd bluesa.
Więcej na stronie:  www.facebook.com/festiwalolsztynskienocebluesowe/

Country
Mrągowo - Piknik Country (VII).  Międzynarodowy festiwal muzyki country, jeden z największych w Europie, odbywa się w Mrągowie od 1983 roku. Występują na nim zarówno polskie, jak i zagraniczne gwiazdy. Podczas kilkudniowej imprezy Mrągowo zmienia się nie do poznania. Do amfiteatru, gdzie odbywają się główne koncerty, ciągnie rozbawiony tłum w westernowych strojach, a na ulicach królują muzyka, taniec oraz motocykle. W mieście odbywa się mnóstwo imprez towarzyszących.
Więcej na stronie:  www.facebook.com/PiknikCountryMragowo/

Hip-hop
Giżycko – Mazury Hip-Hop Festiwal (VIII). Najstarszy festiwal hip-hopowy w Polsce – pierwsza edycja miała miejsce w 2002 roku – odbywa się na terenie pruskiej twierdzy Boyen. Wyjątkowa atmosfera miejsca i znani wykonawcy gwarantują dobrą zabawę.
Więcej na stronie: www.mazuryhiphopfestiwal.pl  www.facebook.com/MazuryHipHopFestiwal/

Jazz

IławaOld Jazz Meeting „Złota Tarka” (VIII). Międzynarodowy festiwal jazzu tradycyjnego odbywa się w Iławie od 1994 roku, ale sam konkurs ma znacznie dłuższą tradycję – po raz pierwszy nagrodę Złota Tarka wręczono w 1965 roku podczas festiwalu Jazz nad Odrą
we Wrocławiu. Konkursowy przegląd zespołów oraz występy zaproszonych gwiazd odbywają się w Amfiteatrze im. Louisa Armstronga. Dla miłośników jazzu tradycyjnego (choć nie tylko) to prawdziwa uczta. W programie festiwalu także dużo imprez towarzyszących.
Więcej na stronie: www.zlotatarka.pl , www.facebook.com/zlotatarka/      

ElblągLato Jazzowo-Bluesowe (VII). Cieszący się coraz większą popularnością festiwal
odbywa się w niezwykłym miejscu – dawnym podominikańskim kościele NMP. Mieszczące się tam Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na koncerty znanych jazzmanów oraz artystów łączących jazz z bluesem. Dobra akustyka, niezapomniany klimat i doskonałe granie, czyli jazzowe święto w Elblągu.
Więcej na stronie: www.galeria-el.pl

Poezja śpiewana

OlsztynOgólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” (koniec VI lub początek VII). Poezja śpiewana rozbrzmiewa na olsztyńskim dziedzińcu zamkowym od 1974 roku. Impreza ma charakter konkursowy, ale towarzyszą jej koncerty znanych artystów, tworzących i wykonujących piosenki z „krainy łagodności”. Gościło tu mnóstwo sław, osób na stałe wpisanych w historię polskiej piosenki, m.in. Ewa Demarczyk, Elżbieta Adamiak, Agnieszka Osiecka, Jacek Kaczmarski czy Grzegorz Turnau. Niezapomniana atmosfera miejsca sprzyja niezapomnianym koncertom. W ramach spotkań koncerty odbywają się też w Szczytnie i w Bartoszycach.
Więcej na stronie: www.spiewajmypoezje.pl

Reggae
Ostróda – Reggae Festiwal (VIII). Największe polskie święto związane z reggae. Co roku wywodzący się z Jamajki styl muzyczny przyciąga do Ostródy tłumy. Na terenie jednostki wojskowej, gdzie odbywa się festiwal, od rana do nocy trwa wielka zabawa. Międzynarodowe gwiazdy, polska scena reggae i konkurs młodych zespołów, a do tego wiele pozytywnych emocji.
Więcej na stronie: www.ostrodareggae.comwww.facebook.com/Ostrodareggaefestival

Szanty
Mikołajki – Mikołajki Szanty Festiwal (VII). Co roku do polskiej stolicy wodniaków przybywają tłumnie miłośnicy piosenek żeglarskich, by posłuchać największych gwiazd sceny szantowej. W programie wspólne śpiewanie i dobra zabawa.
Więcej na stronie: www.mikolajki.com.pl , www.facebook.com/WioskaZeglarskaMikolajki
 

 

Giżycko – Festiwal Piosenki Żeglarskiej Morskiej (VII). Największy polski festiwal szantowy odbywa się w giżyckiej twierdzy Boyen. W amfiteatrze rozbrzmiewają, jak piszą organizatorzy: „pieśni pracy, pieśni morza, ballady, rock szanty i szanta szuwarowo- bagienna”. Festiwal przyciąga kilkunastotysięczną widownię, w programie jest też wiele imprez dodatkowych.
Więcej na stronie: www.mojegizycko.pl , www.facebook.com/kursnaGIZYCKO/

Koncerty organowe
Olsztyn – Olsztyńskie Koncerty Organowe (VII–VIII). Festiwal ma długą tradycję – pierwszy sezon koncertowy odbył się w 1979 roku. Od tego czasu w każde wakacje mury katedry św. Jakuba goszczą wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Koncerty odbywają się w letnie niedziele o 20.00.
Więcej na stronie: www.organfestival.olsztyn.pl

Organy w Świętej Lipce Jedną z największych atrakcji sanktuarium maryjnego w Świętej
Lipce są organy – ich barokowy, strojny prospekt zdobią ruchome figurki. Koncertów można wysłuchać m.in. w piątkowe letnie wieczory o 20.00 w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.
Więcej na stronie: www.swlipka.pl , www.facebook.com/Święta-Lipka-Sanktuarium-Maryjne

Frombork – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (VI–VIII). Festiwal we Fromborku jest jednym z dwóch najstarszych festiwali w Polsce, odbywa się od 1966 roku. Przyjeżdżają na niego wirtuozi z całego świata. Fromborska katedra ma znakomitą akustykę, a tutejsze organy, o szerokim spektrum brzmieniowym, pozwalają wykonywać bardzo różnorodny repertuar.
Koncerty odbywają się w niedziele o 14.00.
Więcej na stronie: www.muzeum.frombork.pl , www.facebook.com/festiwalfrombork/

 

Giżycko – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (VII–VIII). W murach kościoła ewangelicko-augsburskiego latem można posłuchać najpiękniejszych utworów na organy. Koncerty odbywają się w niedziele o 19.00.
Więcej na stronie: www.centrumanimacji.pl , www.facebook.com/kursnaGIZYCKO/

TEATR

Olsztyn – Olsztyńskie Spotkania Teatralne (III). Przedstawienia tradycyjne obok awangardowych, teatr tańca obok pantomimy… – Spotkania to przegląd najciekawszych zjawisk zarówno scen krajowych, jak i zagranicznych. Bogata oferta repertuarowa  uwzględnia różnorodność gatunkową i estetyczną przedstawień. Wszystko na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.
Więcej na stronie: www.ost.olsztyn.pl , www.facebook.com/TeatrOlsztyn

Olsztyn – Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy” (X) Przedstawienia teatrów z krajów byłego bloku socjalistycznego, stąd nieco ironiczna nazwa „Demoludy”. Dużo śmiechu, groteski i parodii w doskonałych przedstawieniach. Odkrywcze i inspirujące.
Więcej na stronie: www.demoludy.art.pl , www.facebook.com/Festiwal-DEMOLUDY-Nowa-Europa

Elbląg – Elbląska Wiosna Teatralna (IV) Spektakle muzyczne, komediowe, pantomima, monodram, kabareton oraz koncerty – program tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie coś dla siebie. Impreza ma charakter konfrontacji teatralnych. Zapraszane są zespoły, których przedstawienia zostały uznane w ich miastach i krajach za wydarzenia.
Więcej na stronie: www.teatr.elblag.pl , www.facebook.com/TeatrElblag/

INSCENIZACJE HISTORYCZNE

 

Grunwald – najsłynniejsza wiktoria w dziejach Polski (VII). Co roku około 15 lipca członkowie europejskich bractw odgrywają na polach grunwaldzkich inscenizację najważniejszej bitwy w historii polskiego oręża. Impreza odbywa się od 1998 roku. Zastępy średniowiecznych wojsk – w bitwie uczestniczy ponad 2 tysiące rycerzy – odtwarzają szczegółowo przebieg walk. Przygląda się temu prawie 100 tysięcy osób. Choć wynik wszyscy znają, widowisko jest po prostu fascynujące. Inscenizacja to część obchodów Dni Grunwaldu, podczas których nie tylko przypomina się historyczne wydarzenia, ale też przybliża kulturę i tradycję regionu oraz dawne rzemiosło.
Więcej na stronie: www.grunwald1410.pl

Jonkowo – starcie na ruskim szańcu (III). Na początku lutego 1807 roku na polach pod Jonkowem, obecnie nazywanych ruskim szańcem, naprzeciw siebie stanęli Francuzi i Rosjanie. Napoleon, który dowodził potyczką z pewnej odległości, odniósł zwycięstwo. Od kilku lat w Jonkowie odbywa się w marcu inscenizacja tego starcia, ciesząca się coraz większą popularnością.

Lidzbark Warmiński – bitwa pod Heilsbergiem (VI).  10 czerwca 1807 roku pod Heilsbergiem, czyli Lidzbarkiem Warmińskim, doszło do wielkiego starcia armii francuskiej z rosyjsko-pruską. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku kilkuset pasjonatów odgrywa na lidzbarskim poligonie tę historyczną bitwę. Na kilka godzin czas cofa się do wieku XIX. Po inscenizacji na przybyłych czeka mnóstwo innych atrakcji: targ rękodzieła, koncerty, turniej strzelecki…
więcej na: www.lidzbarkw.eu

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wyd. "Atrakcje Turystyczne Warmii i Mazur"
Fot.
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wyd. "Atrakcje Turystyczne Warmii i Mazur"
Fot. GEP. Chroszcz
Fot. D. Zaród
Fot. M. Tincel
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Iława