Fabryka śniegu w Kurzętniku

Data wydarzenia: 08-01-2018
Fabryka śniegu w Kurzętniku

Olimpijski ekspert uruchamia największą fabrykę śniegu w Europie

W Kurzętniku (woj. warmińsko-mazurskie) na terenie ośrodka narciarskiego Kurza Góra powstaje największa fabryka śniegu w Europie. Innowacyjne urządzenie do naśnieżania wykorzystując efektywny wymiennik ciepła pozwala na produkcję śniegu nawet przy temperaturze + 30 stopni Celsjusza.

Za uruchomienie i naśnieżenie największego ośrodka narciarskiego w północnej Polsce będzie odpowiedzialny Geir Olsen. Olimpijski ekspert ds. naśnieżania, który w swojej karierze  odpowiadał m.in. za przygotowanie tras narciarskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Sochi.
Największa fabryka śniegu w Europie będzie produkować ponad 200 metrów sześciennych śniegu na dobę. To ponad dwukrotne więcej, niż w rozwiązaniach stosowanych do tej pory i najwięcej ze wszystkich dostępnych urządzeń tego typu w Europie. Wykorzystując efektywny wymiennik ciepła  produkcja śniegu jest niezależna od warunków atmosferycznych i może być realizowana nawet przy temperaturze + 30 stopni Celsjusza.  Doświadczenie i wiedza Olsena mają umożliwić otwarcie ośrodka narciarskiego Kurza Góra już na początku grudnia br.

- Kluczowymi czynnikami wyróżniającymi fabryką śniegu w Kurzętniku spośród innych w Europie jest jej wydajność, a także jakość śniegu. Wykorzystując doświadczenia z wcześniejszych projektów udało nam się zoptymalizować proces produkcji do maksimum jednocześnie zachowując najwyższy gatunek śniegu  – mówi Geir Olsen, olimpijski ekspert ds. naśnieżania.

Fabryka składa się z dwóch zestawów kontenerowych wyposażonych w aparaturę chłodzącą. Śnieg powstający w wyniku procesu schładzania ma temperaturę minus pięciu stopni Celcjusza
i średnicę jednego milimetra.

Doprowadzenie do tak niskiej temperatury pozwala na produkcję śniegu bez jakichkolwiek środków chemicznych. Ponadto, dzięki dodatkowej kumulacji energii chłodu proces jego topnienia jest znacząco mniejszy, niż w wypadku naturalnego opadu. W fabryce zastosowano pneumatyczny system przenośnikowy, który umożliwia rozrzucanie śniegu na odległość 200 metrów przy różnicy poziomów do 50 metrów.

- Temperatura w grudniu na przestrzeni ostatnich lat znacząco wzrosła, co nie tylko utrudnia, ale wręcz uniemożliwia w niektórych wypadkach śnieżenie w tym okresie. Decydując się na współpracę z ekspertem olimpijskim mamy pewność, że nasi klienci już w grudniu będą mogli cieszyć się z uroków białego szaleństwa, nawet jeśli wszędzie wokół będzie zielono – mówi Piotr Tabiś, dyrektor ośrodka narciarskiego Kurza Góra.

Więcej informacji udzieli:
Piotr Tabiś
Dyrektor ośrodka narciarskiego Kurza Góra
tel. 533370083
mail. p.tabis@fidagaria.pl

**********
Kurza Góra to największy ośrodek narciarski w północnej Polsce z najdłuższą trasą zjazdową
w tej części kraju – 770 metrów. Stacja narciarska składa się z dwóch tras narciarskich o łącznej długości blisko 1,5 kilometra. Zróżnicowane trasy mają nachylenie od 12 do 15 procent. W pełni oświetlony obiekt od sezonu 2016/2017 został wyposażony w nowoczesny i w pełni zautomatyzowany system naśnieżania. Na Kurzej Górze znajdują się trzy wyciągi orczykowe, dzięki czemu przepustowość na terenie ośrodka sięga blisko 3,5 tysiąca narciarzy na godzinę. Dodatkowo dla początkujących oraz dzieci na terenie profesjonalnej szkółki narciarskiej – Kurzej Akademii zlokalizowano wyciąg taśmowy obsługujący tzw. Oślą łączkę. Na Kurzej Górze znajduje się również restauracja o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, a także drugi lokal gastronomiczny. Obiekt ma w swojej ofercie również serwis narciarski oraz dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Od sezonu 2017/18 obiekt będzie wyposażony w 800 metrowe zadaszone lodowisko z wypożyczalnią łyżew, a także trasę zjazdową do snowtubingu.

Obecnie na terenie ośrodka jest uruchamiana największa w Europie fabryka śniegu, która będzie umożliwiała naśnieżenie obiektu niezależnie od warunków atmosferycznych. Za jej uruchomienie odpowiedzialny jest Geir Olsen, olimpijski ekspert ds. naśnieżania, który dbał m.in. o przygotowanie tras narciarskich podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.