Łynostrada rowerem, Łyna kajakiem. Oryginalny rajd i spływ w Olsztynie

Data wydarzenia: 22-09-2018
Łynostrada rowerem, Łyna kajakiem. Oryginalny rajd i spływ w Olsztynie

Łyna, park Centralny Olsztyn

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

To będzie finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a jednocześnie okazja, by poznać sporą część Łynostrady. Zapraszamy już w sobotę (22 września).

Zarówno wielbiciele jazdy rowerem, jak i wiosłowania znajdą atrakcje dla siebie. Zwolennicy jednośladów będą mogli przetestować zrealizowany już odcinek Łynostrady od ul. Obrońców Tobruku do elektrowni Łyna. Tym, którzy wolą szlaki wodne, proponujemy towarzyszenie rowerzystom z poziomu Łyny.

- Trasa nie jest trudna, dlatego zapraszamy także rodziców z dziećmi - zachęca prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - W spokojnym tempie będzie można dotrzeć do elektrowni Łyna, a potem wrócić do centrum.

Rowerzyści wyruszą w trasę z okolic mostu przy ul. Obrońców Tobruku o 10:00. Kajakarze rozpoczną spływ godzinę wcześniej - o 9:00. Przy okazji nie zabraknie zwiedzania zabytkowej elektrowni oraz słodkiego poczęstunku. (Uwaga kajakarze! Obowiązuje rejestracja w Miejskiej Informacji Turystycznej w ratuszu; wpisowe - 10 złotych. Rajd rowerowy - bez rejestracji i bez wpisowego).

Łynostrada to trakt wiodący wzdłuż największej rzeki Olsztyna na niemal całym jej miejskim odcinku. Większa część zaplanowanych prac już została zrealizowana, do wykonania pozostał odcinek od ul. Kalinowskiego do Obrońców Tobruku. Co ważne - fragment od os. Mleczna do Parku Centralnego był zgłoszony przez społeczników do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i wygrał głosowanie. Propozycja, którą poparli mieszkańcy, stała się przyczynkiem do zaprojektowania i realizacji traktu w szerszym zakresie.

Rajd i spływ, będące częścią akcji "Olsztyn. Aktywnie!", odbędzie się w Dniu Bez Samochodu. Wydarzenie jednocześnie zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.