MALARSKIE EMOCJE - Ełk

Data wydarzenia: 22-02-2018
MALARSKIE EMOCJE - Ełk

Kontakt z dziełem sztuki opiera się na emocjach. Pejzaże, portrety i sceny rodzajowe emanują spokojem, smutkiem, lękiem, cierpieniem i radością. Czy te uczucia zawsze są prawidłowo interpretowane przez widza. Czy za powierzchowną radością może kryć się lęk?
Zapraszamy na wykłady Edyty Mańczuk, absolwentki studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykłady będą odbywać się w sali koncertowej Szkoły Artystycznej, ul. Armii Krajowej 21. Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Godz. 9.00 (grupy zorganizowane – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym w sekretariacie Szkoły Artystycznej)
Godz. 18.00 – wszyscy zainteresowani


Tematy wykładów i terminy:

Lęk – 11 stycznia 2018

Jak namalować lęk? Muzealne galerie pełne są wyrażających lęk postaci. Odczytywanie tych emocji przybliża współczesnym widzom ich historie ( na podstawie obrazów Francisco Goya i „Krzyk’’ Edvarda Muncha).

Spokój – 22 lutego 2018

Bezkres góralskiego krajobrazu lub martwa natura – tak najczęściej artyści przedstawiali spokój. Postrzegamy go w dziełach malarzy francuskich i romantycznych pejzażystów (na podstawie obrazu „Wędrowiec nad morzem’’ Davida Friedricha i martwe natury Jeana Chardina). „Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka’’

Wielkanoc – 29 marca 2018

Jajko to nie tylko symbol życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu – Salvador Dali.

Szczęście – 26 kwietnia 2018

Szczęście… Czym tak naprawdę jest?.Pojęcie to ma wiele znaczeń, można je rozmaicie rozumieć.
Zapraszamy na zapoznanie się z motywem szczęścia w ujęciu Fragonarda, Boscha, Chagalla…